3

Koulutuksen järjestäjille: Opetushallitus estää MPASSid:n käytön oppijanumerottomilta käyttäjiltä 20.6.

Oppijanumerottomat MPASSid-käyttäjät eivät pysty 20.6. jälkeen kirjautumaan Sanoma Pron palveluihin. Suosittelemme varmistamaan, että oppilaitoksesi on hakenut käyttäjilleen oppijanumerot ja ne on otettu käyttöön.

Ajankohtaista

Uudet Yo-kertausmateriaalit ilmestyvät syksyllä 2023

Abien kertauskurssille ja itsenäiseen kertaamiseen suunnattu Yo-kertausmateriaali valmistaa opiskelijasi ylioppilaskirjoituksiin.

Uusien Yo-kertausmateriaalien avulla opiskelijat pääsevät kertaamaan keskeisiä sisältöjä sekä harjoittelemaan ylioppilaskokeelle tyypillisiä tehtäviä ja vastaustekniikkaa. Yo-kertausmateriaalit sisältävät adaptiivisia tehtäviä, jotka mukautuvat opiskelijan vastausten perusteella. Mukana ovat myös kaikkien tehtävien ratkaisut. Lisäksi kertausmateriaalit sisältävät paljon erilaisia testejä itsearviointia varten sekä monipuolisia harjoituskokeita, joilla varmistetaan osaaminen ennen varsinaisia kirjoituksia.

Kertausmoduulit tulevat osaksi oppilaitoslisenssiä (12 kk tai 3 kk), jolloin opiskelijalla on kaikki sisällöt käytettävissään ja edellisiin moduuleihin palaaminen on helppoa.

Yo-kertausmoduulit ilmestyvät seuraaviin sarjoihin:

Binomi 8/2023
Bios 8/2023
Elements 11/2023
Effekt 8/2023
Fysiikka 11/2023
Geos 8/2023
Iiris 8/2023
Moodi Pitkä matematiikka 9/2023
Moodi Lyhyt matematiikka 8/2023
Sidos 11/2023
Terve 11/2023


LOPS16 Yo-kertaus-digikirjat pysyvät valikoimassa, yksityishenkilöt voivat ostaa Yo-kertaustuotteita verkkokaupastamme ja oppilaitokset asiakaspalvelumme kautta.

Avainsanat: Yo-kertaus
Kenelle: Opettajat


Lue seuraavaksi

Ajankohtaista

Vinkit lukion oppimateriaalin valintaan

Opiskeluvinkit

Näin valmistaudut luku- ja kirjoitustaidon ylioppilaskokeisiin

Mi mundo lukioon