3

Suunniteltu huoltokatko 10.10.2025

Palveluissamme on huoltokatko perjantaina 10.10. noin klo 16.30-21.00. Kampus, Bingel ja verkkokauppa eivät ole käytettävissä huoltokatkon aikana. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa harmia.

Tekijämme

Tutustu Biljett-sarjan tekijöihin

Biljett-sarjan tekijäryhmään kuuluu innostuneita kieltenopettajia, joille oppimisen ilo, toiminnallisuus ja oppilaiden kohtaaminen ovat opetustyön kantavia voimia.

Ylärivissä vasemmalta oikealle Jenni Méndez, Anu Uusitalo, Mimmi Kotiranta. Alarivissä vasemmalta oikealle Päivi Laurikainen, Nora Gullmets, Henna Pöysti.

Nora Gullmets

Olen toimittaja, luokanopettaja ja sanataiteilija. Tällä hetkellä teen työkseni käännöstöitä Tammisaaressa.

Oppimateriaalien tekeminen on tuonut työelämääni vaihtelua ja tervetullutta haastetta. Kielten oppiminen mahdollistaa mielestäni kohtaamisia uusien ihmisten kanssa ja laajentaa horisontteja sekä älyllisesti että maantieteellisesti.

Uskon vahvasti siihen, että kun opettaja on motivoitunut työhönsä, se heijastuu oppilaisiin. Siksi koen oppimateriaalien tekemisen merkitykselliseksi – haluan auttaa opettajia jaksamaan tärkeässä työssään. Mottoni oppimiseen on: ”Se till att ha roligt på vägen!”

Mimmi Kotiranta

Opetan ruotsia Kaarinassa, ja lisäksi toimin ensimmäisen luokan opettajana.

Tuon mielelläni alkuopetukselle tyypillistä toiminnallisuutta myös kieltenopetukseen, sillä olen huomannut, että oppilaat innostuvat toiminnallisista tehtävistä ja työskentelevät niiden parissa mielellään. Olenkin tehnyt omia tehtäviä ruotsin oppitunneille jo pitkään. Ajatus päästä mukaan tekemään oppikirjaa tuntui mahdollisuudelta, jolle ei voinut sanoa ei!

Mielestäni oppimisessa hienointa on nähdä oivaltamisen hetket ja se, kuinka opettajan oma innostus kohdekieleen voi tarttua oppilaisiin.

Päivi Laurikainen

Opetan ruotsia ja saksaa Espoossa, Mankkaan koulussa.

Oppikirjan kirjoittaminen on ollut pitkäaikainen haaveeni, sillä en ole ollut täysin tyytyväinen nykyisiin oppimateriaaleihin. Olen siksi tehnyt paljon omaa materiaalia, erityisesti toiminnallisia harjoituksia. On mahtavaa, että toiminnallisuus ja omat ideani pääsevät nyt oikeaan käyttöön ja jakoon myös muille opettajille.

Mielestäni oppimisen pitää olla hauskaa – kun on kivaa, oppii huomaamatta. Tämän huomaan erityisesti silloin, kun oppilaat tekevät itse videoita opeteltavalla kielellä. Asioiden toisto eri metodein on tärkeää: kirjoittaminen, puhuminen, toiminnallisuus, pelit ja digitaalisuus – nämä kaikki innostavat oppimaan.

Jenni Méndez

Opetan Vantaalla ruotsia ja espanjaa 5.–9.-luokkalaisille.

Lähdin mukaan kehittämään monipuolista oppikirjasarjaa, jonka avulla kaikenlaiset oppijat voivat innostua ruotsista ja oppia kieltä. Olen saanut tästä työstä myös itselleni paljon inspiraatiota ja uusia ideoita, joita haluan jakaa Biljett-sarjan kautta muillekin.

Parasta oppimisessa on se tunne, kun oivaltaa jotain tai huomaa osaavansa. Opettajana on mahtavaa nähdä oppilaan kasvoilla se ilme, kun tämä kokee onnistumisen. Se innostaa oppimaan – ja opettamaan – yhä enemmän. Mottoni on: ”Harjoitus tekee mestarin”, sillä uskon toistojen ja kertaamisen olevan oppimisen avain.

Henna Pöysti

Opetan englantia ja ruotsia Porissa.

Innostuin uuden ruotsin oppimateriaalin tekemisestä, koska aiempi kokemukseni Katapult 1 -oppimateriaalin tekijänä oli erittäin positiivinen. Oppimateriaalityö antaa paljon myös omaan opetukseen, sillä asioita oppii katsomaan monesta eri näkökulmasta. Lisäksi on innostavaa tehdä hyvällä porukalla hauskaa ja toimivaa ruotsin oppimateriaalia, joka vastaa nykypäivän opetusryhmien tarpeisiin.

Mottoni on: ”Kun innostuu, niin onnistuu!” Asioita voi tehdä monella eri tavalla, luovuutta hyödyntäen. Kielen oppiminen on monitahoinen kokonaisuus, ja erityisesti kulttuuritiedon opettaminen on minulle tärkeää.

Anu Uusitalo

Työskentelen Nurmijärven Klaukkalassa englannin ja ruotsin lehtorina.

Oppikirjatyössä minua kiinnostaa erityisesti mahdollisuus kurkistaa kulissien taakse ja nähdä, miten oppimateriaalit rakennetaan. Koen, että minulla on tuoretta näkökulmaa toimivan ja tehokkaan oppikirjan suunnitteluun. Oppikirjailijuus on myös hieno tilaisuus kehittää omaa opettajuuttani ja ammattiosaamistani.

Uuden kielen oppiminen on arvokas ja maailmaa avartava taito, jota pyrin tuomaan näkyväksi opetuksessani. Uskallus puhua vierasta kieltä mahdollistaa monenlaisia kokemuksia – siksi monipuolinen suullinen tuottaminen matalalla kynnyksellä on tärkeää myös luokkahuoneessa.

Avainsanat: Biljett