Selkokeskus myönsi arvostetun selkotunnuksen sekä Kielikopla 3 Oma käsikirjalle että harjoituskirjalle. Tekijäryhmään kuuluva Lotta Ilmasti kertoo nyt, mitä kaikkea Kielikoplan Oma-tuotteissa on huomioitu.
Oppilaan kielitaito vaikuttaa kaikkeen oppimiseen. Sen vuoksi on tärkeää, että jokainen oppilas saa harjoitella opittavia asioita omista lähtökohdistaan, ja että oppimista tuetaan ryhmä- ja oppilaskohtaisilla tuen keinoilla.
Kielikopla on luokkien 3–6 suomen kielen ja kirjallisuuden oppimateriaali, johon on rakennettu uudenlainen eriyttämisen ratkaisu. Kielikopla sisältää runsaasti sekä materiaalien sisään rakennettuja eriyttämisen ratkaisuja että erillistä eriyttävää materiaalia, jota voi hyödyntää oppituntien lisäksi esimerkiksi opetuskielen tukiopetuksessa.
Kielikoplan harjoituskirjan ja käsikirjan Oma-versiot on tehty sekä S2-oppilaan että alaspäin eriyttämistä kaipaavan oppilaan tarpeet huomioiden. Oma käsikirjan kaikki tekstit ja tekstikatkelmat on selkokielistetty, mutta myös sarjan peruskirjat tarjoavat monipuolisesti eriyttävää tekemistä ja tukea. S2-näkökulma on lisäksi huomioitu opettajan digiopetusmateriaalissa ja monisteissa.
– Kielikoplan Oma-tuotteet sisältävät alaspäin eriyttäviä oppimateriaaleja, joiden tavoitteena on kuitenkin ohjata oppilasta taidoissaan ylöspäin. Materiaali on tarkoitettu yleisopetukseen, ja sen avulla tavoitellaan samoja perusopetuksen opetussuunnitelman mukaisia tavoitteita kuin perusmateriaalilla, Kielikoplan tekijä Lotta Ilmasti kertoo.
Kielellisesti rikasta ja rakenteellisesti selkeää
Ilmasti on opettanut pitkään S2-oppilaita ja valmistavasta opetuksesta siirtyneitä oppilaita ja tietää hyvin, mitä oppimateriaalin tulee sisältää:
– Suomen kielen ja kirjallisuuden oppimäärien tehtävä on rikastaa ja vahvistaa oppilaan suomen kielen taitoa ja ymmärrystä kielestä. Sen vuoksi myös Oma-materiaalin tulee olla kielellisesti ja rakenteellisesti monipuolista ja rikasta.
Kielikoplan tavoite on, että esimerkiksi suomenoppija voi siirtyä Oma-materiaalista perusmateriaaliin, ja siksi Oma-materiaalin tulee tarjota siihen eväät. Tästä syystä monet Kielikoplan Oma-ratkaisuista eivät mene yksinkertaisimman ja riisutuimman kautta, vaan oppilasta ohjataan kehittymään seuraavalle tasolle.
Oma-materiaalin kokonaisuudet vastaavat peruskirjojen kokonaisuuksia, mikä tekee rinnakkaiskäytöstä joustavaa ja helppoa.
– Yhteiset tehtävät mahdollistavat oppilaalle osallisuuden kokemuksen luokan yhteisessä opiskelussa oppilaan oppimateriaalista ja kielitaidon tasosta riippumatta. Tämä helpottaa tuntikohtaista eriyttämistä koko luokan yhteisessä työskentelyssä. Oppilaita voi ryhmätyöskentelyssä myös ryhmitellä kielitaidon tasosta riippumatta Oma-materiaalin tuen ansiosta, Ilmasti kertoo.
Selkomukautettu materiaali on portti perusmateriaaliin
Kielikoplan Oma-materiaalit on suunniteltu siten, että oppilaan rohkeus ja itseluottamus käyttää kieltä kirjallisesti ja suullisesti pääsee kasvamaan.
– Alussa selkoversiokin vaatii avaamista ja selittämistä. Kielitaidon kehittymisen mahdollistamiseksi selkoversiosta pitää kuitenkin pyrkiä eteenpäin eikä siihen tule jäädä tarpeettoman pitkäksi aikaa.
Ilmasti vinkkaa, että Oma-kirjan ja peruskirjan materiaaleja voi käyttää rinnakkain esimerkiksi siten, että ensin tekstistä luetaan selkoversio ja sen jälkeen perusversio. Selkoversion avulla oppilaalle syntyy mahdollisuus ymmärtää myös perusversio tekstistä.
Oma-materiaalin otsikoissa ja toistuvissa elementeissä käytetään samoja käsitteitä kuin peruskirjoissa. Otsikot ja elementit toistuvat, joten niiden käsitteet opitaan yhdessä ja yhteisen tekemisen kautta, mutta Oma-materiaalissa on lisäksi tarjolla sanatukea.
Sanatuessa on mukana myös arkielämään liittyviä sanoja, koska sanatuen ensisijainen tehtävä Oma-materiaalissa on tukea suomea oppivaa lasta. Valmistavassa opetuksessa opitaan perussanasto, ja Oma-materiaalissa sanavarastoa laajennetaan perussanaston avulla.
– Suomenoppija on voinut oppia esimerkiksi sanan ajatella, mutta hän ei ehkä A1.2 tasolla vielä tunne sanaa miettiä. Valitut sanat perustuvat siis alkeiskielitaidon rikastamiseen. Monet meille arkikielisiltä tuntuvat sanat eivät ole alkeiskielitaidon sanastoa, mutta sen sijaan monet spesifimmän tuntuiset sanat ovat pihakielen kautta suomenoppijalle jo tuttuja – esimerkiksi nappikset, Ilmasti täsmentää.
Kielikoplan tehtävänannot on pyritty pitämään mahdollisimman lyhyinä ja yksinkertaisina. Tehtävänannon ymmärtäminen on myös yksi keskeinen opetettava asia. Kun tehtävänanto toistuu samanmuotoisena ja loogisena, oppilas oppii tuottamaan oikeanlaisen vastauksen.